Wordpress

WordPress Nedir? Kullanımı Nasıldır ?

Kendi web sitenizi veya firmanızın web sitesini oluşturmaya karar verdiniz ve karşınıza çıkan ilk sorulardan biride Wordpress Nedir olmuştur.  Bu makalemizde sizlere Wordpress Nedir ? ve Kullanımı Nasıldır ? sorularını detaylarıyla anlatacağız.

WordPress Nedir?

Web sitenizin içeriğini düzenlemenize ve yeni yazılar ve sayfalar oluşturmanıza olanak tanıyan, mevcut en basit, en güçlü ve en popüler içerik yönetim sistemidir.

İnternette gördüğünüz her dört web sitesinden biri WordPress ile oluşturulmuştur.

PHP tabanlı ve  opensource bir web sitesi oluşturma aracı olan WordPress, ilk olarak 2003 yılında duyulmaya başlanmıştır.

WordPress, gelişimine katkıda bulunan geniş gönüllü topluluğu sayesinde, hayal edebileceğiniz her türlü web sitesini oluşturmak için en popüler çözüm haline gelmiştir.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

Wordpress’in diğer yazılımlardan ayıran bir çok avantajı bulunmaktadır. Aşağıda yer alan başlıklarda bunlardan bazılarıdır. Sizleri Wordpress kullanmaya ikna edeceğini düşünmekteyiz.

Ücretsiz – Açık Kaynak Kodlu ( Open Source ) 

Wordpress açık kaynak kodlu yani open source bir yazılımdır. Wordpress’i kullanmanız için bir ücret ödemezsiniz. Tamamen ücretsizdir.  İhtiyaçlarınıza göre kurmak, kullanmak, indirmek ve değiştirmek tamamen ücretsizdir. İstediğiniz herhangi bir web sitesini oluşturmak için ücret ödemeden olarak kullanabilirsiniz.

Yazılımcı olmadan eklenti ve tema havuzunu kullanarak  ücretsiz indirebilirsiniz , hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Basit Kurulum

Wordpress çoğu hosting kontrol paneliyle uyumlu çalışır. Örneğin sıkça kullanılan ücretli panellerden olan  Plesk veya cPanel bunlardan bir kaçıdır. Ücretsiz kullanılan Cyberpanel veya Cloudpanel de Wordpress için tek tıkla kurulum desteği sunar. Bu panelleri kullandığınızda ek teknik bilgiye kalmadan tek tıkla Wordpress sitenizi kurabilirsiniz.

Kolay Kullanım

Firmanızın veya kendinize ait bir web sitesi kurmanız için bir uzman olmanıza gerek yok. Bunları yapmanız için yazılımcı da olmanıza gerek yok.
Wordpress yeni başlayanlar için kullanımı çok kolaydır. Kenar çubuğunda çeşitli menü içeriklerine sahip bir pano listelenir. Bu, kolayca sayfalar oluşturmanıza, tasarımınızı özelleştirmenize, çeşitli gezinme menüleri eklemenize ve istediğiniz şeylerin çoğunu kolay bir şekilde yapmanıza olanak tanır.

Tamamen Özelleştirilebilir

Wordpress açık kaynak kodlu olmasından dolayı her türlü özelleştirmeye açıktır. Aynı zamanda çokça özelleştirildiği için her kategorideki site için yapılandırılma imkanı bulunmaktadır. Her kategoriden tema ve her amaca uygun eklentileri bulmak mümkündür.

Arama Motoru Dostu

Çok iyi web siteniz olsa bile , web siteniz organik  ziyaretçi çekmiyorsa başarılı olmanız pek mümkün değildir. WordPress, arama motoruna uygun olması düşünülerek geliştirilmiştir. Wordpress tabanlı  web siteleri   arama motorlarında diğer web sitelerinden  daha üst sıralarda yer alabilmektedir. Web sitenizi daha fazla ziyaretçi alacak şekilde uyarlamak  istiyorsanız, WordPress’in sunmuş olduğu ücretsiz olan  SEO eklentilerini kullanmanız tavsiye edilir. Rank Math  , Yoast SEO  ve  All in One SEO bu eklentilerden en çok tavsiye edilenleridir.

Geniş Eklenti ve Tema Havuzu

Wordpress’in sunmuş olduğu en büyük kolaylıklardan biri de size ücretsiz binlerce eklenti ve tema havuzu sunmasıdır. Tema bir sitenin görsel olarak ortaya çıkmasını sağlar. Eklenti ise bir web sitesinin işlevselliğini çoğaltır. Bu sayede web sitenize dilediğiniz görünümü kazandırabilir ve eklentiler sayesinde isteğinize göre işlevler katabilirsiniz.

wordpress

Örneğin , bir blog sitesi açıcak iseniz tema yükleme bölümünden tek tıkla blog teması yükleyebilirsiniz. Veya sitenizin tasarımını yapıcaksınız , tek tıkla sürükle bırak eklentisi kurabilir ve sitenizi sürükle bırak yöntemiyle kolayca tasarlayabilirsiniz.

WordPress Desteği Bulmak Çok Basit

Wordpress çok popüler olmasından dolayı takıldığınız bir noktada veya ücretli destek almak istediğinizde yardım bulmanız çok kolaydır. Wordpress ile ilgili bir çok blog , forum veya yardım platformları bulunmaktadır. Aynı zamanda sosyal medya platformlarında da yardım sayfaları mevcuttur.

WordPress ile Site Nasıl Açılır?

Wordpress web sitenizin yazılım tarafıdır. Web sitesi açmanız için aynı zamanda hosting ve alan adına ihtiyacınız bulunmaktadır. Aşağıdaki adımlarda herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan sadece hosting ve alan adınızı kayıt ederek sizlere wordpress site oluşturmayı anlatacağız. Ancak öncesinde sizleri hosting ve alan adı nedir gibi teknik sayılacak kavramlar hakkında bilgi sunmak istiyoruz.

Alan Adı ( Domain ) Nedir ?

Alan adı yani domain ,  bir web sitesine özgü ve tamamiyle o web sitesine ait bir web adresidir diyebiliriz. Genellikle bir web sitesi adı ve bir alan adı uzantısından oluşur.  Örnek olarak wptekno sitenin ismi .com ise uzantısıdır.
Alan adı kaydı ise  belirli bir süre için bir alan adı kayıt kuruluşundan alan satın alma işlemine verilen isimdir. Bu aslında bir hizmettir diye biliriz. Bu hizmet minimum 1 yıl ile başlamakta 10 yıla kadar satın alınabilmektedir.
Bir web sitesinin yayın alması için tek başına bir alan adı işe yaramamaktadır. Bunun için ilk adım olarak sizlere alan adı nasıl kayıt edilir sorusuna cevap arayacağız.

Alan Adı ( Domain ) Nasıl Kayıt Edilir ?

İnternet ortamında yerli veya yabancı olacak şekilde bir çok alan adı sağlayıcısı bulunmaktadır. Ancak bazıları maalesef güvenli olmayabilmektedir. Alan adı kayıt ederken kurumsal ve güvenli bir firmadan satın almanız gerekir. Bunun için ilk adım olarak Hostixo firmasının web sitesine giriş yapıyoruz. İlgili sayfadan alan adı kaydı bölümünden alan adımızı sorgulayarak , alan adımızın müsait yani boşta olup olmadığını kontrol ediyoruz.
Boş ise gerekli adımları tamamlayarak alan adımızı kayıt ediyoruz. Bu adımdan sonra alan adı sizin oluyor. İster 1 yıllık ister 10 yıllık kayıt imkanınız bulunmaktadır.

 

Hosting Nedir ?

Bir önceki adımda alan adının tek başına bir işlevi olmayacağını belirtmiştik. Alan adının yayın alması ve web sitesinin görüntülenmesi için bir hosting hizmetine ihtiyacınız bulunmaktadır.
Hosting yani web barındırma,   bir web sitesini barındırmak için alan kiralama veya satın alma işlemidir. HTML, CSS ve resimler gibi web sitesi içeriğinin çevrimiçi olarak görüntülenebilmesi için bir verimerkezinde 7/24 açık olan bir sunucuda yani server alt yapısında barındırılması gerekir.
Doğru hosting hizmetini seçmek, web sitenizin ziyaretçileriniz için hızlı ve güvenilir bir şekilde yüklenmesini sağlamak için  oldukça önemlidir.
Alan adınızı aldıktan sonra hosting paketinizi satın alarak sitenize Wordpress kurabilirsiniz.

Hosting Nasıl Satın Alınır?

Alan adı ve Hosting hizmeti sunan bir çok firma bulunmaktadır. Bunların bazıları Türkiye lokasyon bazıları ise yurt dışı lokasyondur. Sitenizin yurt dışında barınması yavaşlıklara sebep olabilmektedir. Bu yüzde Türkiye lokasyon seçmenizde fayda bulunuyor.
Sizlere Hostixo firmasının Wordpress Hosting paketlerini önereceğiz. Türkiye konumlu sunucularda %100 Wordpress ile uyumlu olarak tek tıkla kurulum sunması ,  Ücretsiz SSL ve  Ücretsiz  Yedekleme gibi özellikleri tercih sebebi olmaktadır.

wordpress hosting

Sonuç

Makalemizde sizlere Wordpress hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Wordpress’in önemi gün geçtikçe artmakta ve kullanıcı sayısı yükselmektedir.  Wordpress hakkında ve makalemiz hakkında  sormak istediğiniz soruları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı