Wordpressİpuçları

WordPress Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? Neden Yapılmalıdır?

WordPress önbellek temizleme işlemi, özellikle web sitenizin performansını arttırmak için doğru yol olabilir. Bu işlemi uygulamak için bazı eklentilerden yararlanabilirsiniz.

Bir WordPress web sitesinin sağlıklı şekilde çalışabilmesi için belli aralıklarla yapabileceğiniz bazı işlemler mevcut. Bu işlemler sayesinde web sitenizin performansında düşüşler olmasını engelleyebilirsiniz. Yazımızdaki WordPress önbellek temizleme işleminin de bu işlemler arasında yer aldığını söylememiz pek yanlış olmaz.

Birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem sayesinde web sitenizin performansını arttırabilmeniz mümkün. Önbellek temizleme işlemini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için bazı WordPress eklentilerini kullanabilirsiniz.

Bizde yazımızda birçok farklı yöntemle beraber sitenizin önbelleğini nasıl temizleyebileceğinizi sizlere anlatmaya çalışacağız. Böylelikle web sitenizin önbelleğini temizleyerek sitenizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress Önbellekleme Nedir?

wptekno-wordpress-onbellek-temizleme-wordpress-onbellekleme-ne-ise-yarar

WordPress önbellek temizleme işleminden önce sizler için WordPress önbellekleme konusuna biraz değinmek istiyoruz. Bu kısımda ilk olarak önbellekten sizlere biraz bahsetmek istiyoruz. Basitçe açıklamamız gerekirse önbellek, geçici bilgilerin depolanarak bazı işlemlerin daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Örneğin, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde cihazınızın önbelleğinde bazı veriler oluşur. Önbellekte yer alan bu veriler sayesinde aynı cihazdan aynı siteye girdiğinizde site daha hızlı yüklenir. WordPress önbellekleme işlemi de aslında yine buna benzer mantıkta çalışır. WordPress web sitesinde kullanılan veriler vs. sitenizin önbelleğinde tutulur.

WordPress Önbellek Temizleme Ne İşe Yarar?

WordPress önbellek temizleme işlemi, basitçe açıklamamız gerekirse sitenizin önbelleğindeki verileri silmenize yarar. Daha önce belirttiğimiz gibi önbellekleme sayesinde sitenizin önbelleğinde bazı veriler saklanır. Bu saklanan veriler doğal olarak zamanla birikirler.

İşte önbellek temizleme işlemi sayesinde web sitenizin önbelleğinde yer alan verileri temizleyebilir ve sitenizdeki yükü biraz olsun hafifletebilirsiniz. Önbellek temizleme işlemini uygulayabilmek için birbirinden farklı birçok yöntemden yararlanabilirsiniz.

WordPress Önbellek Temizleme Neden Yapılmalıdır?

WordPress önbellek temizleme işlemini uygulamanız, özellikle web sitenizin performansı açısından fazlasıyla önemli. Sitenizin performansında zamanla düşüşler yaşanabilir. Örneğin, ziyaretçiler web sitenizi ziyaret ederken yavaş yüklenme gibi problemlerle karşılaşabilirler.

Bu gibi performans düşüşlerinin elbette hosting firmaları dahil birçok sebebi olabilir. Ancak WordPress önbellekleme konusunun da sitenizin performansına etki edeceğini söyleyebiliriz. Örneğin, WordPress web sitenizin önbelleğinde gereksiz veriler birikmiş olabilir.

Bu durumda da web sitenizin performansında düşüşlerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız değişiklikleri sitenizde göremiyor olabilirsiniz. İşte bu gibi sorunlardan kurtulmak için de yine web sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz. WordPress sitenizin önbelleğini temizlemek için yazımızın devamındaki adımları uygulayabilirsiniz.

WordPress Önbelleğini Ne Zaman Temizlemelisiniz?

WordPress önbellek temizleme işlemini hangi zamanlarda uygulayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlemi hangi aralıklarla uygulayacağınıza sizin karar vermeniz daha doğru olacaktır. Ancak özellikle web sitenizin performansının düştüğünü hissettiğinizde sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz. Ayrıca sitenizde yaptığınız değişikliklerin görünmemesi gibi problemlerle karşılaştığınızda da sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Bunların yanı sıra sitenizin performansı düşmese bile haftada bir veya ayda bir gibi belli aralıklarla web sitenizin önbelleğini temizleyebileceğinizi belirtelim. Kısacası, web sitenizin önbelleğini ne zaman temizleyeceğiniz tamamen size kalmış bir şey. Ancak ne olursa olsun web sitenizin önbelleğini belli aralıklarla temizlemeniz siteniz için oldukça faydalı olacaktır.

WordPress Önbelleği Nasıl Temizlenir?

WordPress önbellek temizleme işlemini birçok farklı yöntemle uygulayabilirsiniz. Örneğin, bu işlem için birçok WordPress eklentisini kullanabilirsiniz. Ayrıca FTP aracılığıyla sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz. Bizde bu sebepten dolayı yazımızda birçok farklı yöntemden bahsetmeye çalışacağız. Sizde istediğiniz yöntemi kullanarak web sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Eklentilerle WordPress Önbellek Temizleme

W3 Total Cache Eklentisiyle WordPress Cache Temizleme

wptekno-wordpress-onbellek-temizleme-w3-total-cache

WordPress web sitenizin önbelleğini W3 Total Cache eklentisiyle temizleyebilirsiniz.

 • Bunun için ilk olarak W3 Total Cache eklentisini kurun ve etkinleştirin.
 • Ardından mouse imlecinizi WordPress yönetici panelinizin sol tarafında çıkan ‘Performance’ seçeneğine getirin ve çıkan seçeneklerden ‘Dashboard’ seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında karşınızdaki ekrandan ‘Accept’ butonuna tıklamanız gerekiyor.
 • Daha sonra açılan kısımda bulunan ‘skip this setup guide’ seçeneğine tıklamalısınız.
 • Son olarak karşınıza gelen ekranın üst kısmındaki ‘empty all caches’ seçeneğine tıkladığınızda WordPress önbelleğiniz temizlenmiş olacaktır.

WP Fastest Cache ile Web Sitesi Cache Temizleme

wptekno-wordpress-onbellek-temizleme-wp-fastest-cache

WordPress önbellek temizleme işlemini WP Fastest Cache eklentisiyle de hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

 • Bunun için ilk olarak WP Fastest Cache eklentisini kurun ve etkinleştirin.
 • Ardından WordPress yönetici panelinin sol tarafındaki ‘WP Fastest Cache’ seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında karşınıza gelen ekranın üst kısmındaki ‘Önbellek Temizleme’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Daha sonra açılan ekranda bulunan ‘Tüm Önbelleği Temizle’ butonuna tıkladığınızda bir süre sonra WordPress sitenizin önbelleği temizlenecektir.

WP Super Cache ile WordPress Cache Temizleme

wptekno-wordpress-onbellek-temizleme-wp-super-cache

WordPress web sitenizin önbelleğini temizlemek için kullanabileceğiniz bir diğer eklenti WP Super Cache. Bu eklentiyle de yine hızlıca web sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz.

 • Bu işlem için ilk olarak WP Super Cache eklentisini kurup etkinleştirmeniz gerekiyor.
 • Eklentiyi etkinleştirdikten sonra WordPress yönetici panelinin sol tarafındaki ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın ve çıkan seçeneklerden ‘WP Super Cache’ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından karşınıza çıkan ekranda bulunan ‘Önbelleği Temizle’ butonuna tıklayarak WordPress web sitenizin önbelleğini temizleyebilirsiniz.

FTP ile WordPress Önbellek Temizleme

FTP Aracılığıyla Site Cache Temizleme

FTP aracılığıyla da WordPress önbellek temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu işleminde çok zor olmadığını söyleyebiliriz.

 • FTP ile web sitenizin önbelleğini temizlemek için ilk olarak FTP adresinize girmeniz gerekiyor.
 • Sonrasında ‘Public_html’ klasörünü açarak klasörün içindeki ‘wp-content’ klasörüne girmelisiniz.
 • Ardından karşınıza gelen ekranda ‘cache’ klasörü göreceksiniz. Bu klasörü sildiğinizde web sitenizin önbelleği tamamen temizlenmiş olacaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı