Wordpressİpuçları

WordPress Kırık Link Nedir? Kırık Link Düzeltme Nasıl Yapılır?

WordPress web sitenizde kırık link düzeltme işlemi yapmanız gereken anlar olabilir. Çünkü kırık linkler, ziyaretçilerin sitenizdeki bazı sayfalara ulaşamamalarına neden olabilirler.

Sizin de bileceğiniz üzere bir web sitesindeki her bir sayfanın URL adresi farklı olur. Ziyaretçiler bu URL adresleri sayesinde, bir sitede istedikleri sayfalara ulaşabilirler. Ancak bir web sitesinde kırık linkler ortaya çıktığında ziyaretçiler sitedeki bazı sayfalara vs. erişemeyebilirler. Bu durumda da doğal olarak ziyaretçi kaybıyla karşılaşabilirsiniz.

İşte bu yüzden web sitenizdeki her bir sayfanın problemsiz şekilde erişebiliyor olması önemli. Sitenizdeki sayfaların linklerindeki problemleri çözmek için yazımızdaki kırık link düzeltme işlemini uygulayabilirsiniz. Böylece ziyaretçiler web sitenizdeki tüm sayfalara problemsiz şekilde erişebilirler.

Kırık Link Nedir? Neden Oluşur?

wptekno-wordpress-kirik-link-duzeltme-kirik-link-nedir

Kırık link düzeltme işleminin nasıl yapıldığını sizlere yazımızın devamında açıklamaya çalışacağız. Ancak ondan önce kırık linklerin ne olduğunu hep birlikte öğrenelim. Web sitenizdeki her bir sayfanın farklı bir URL adresi bulunur. Bu URL adresleriyle sitenin herhangi bir sayfasına istediğiniz gibi erişebilirsiniz.

Ayrıca siteniz içindeki yönlendirmelerde yine bu URL adresleri sayesinde sağlanır. Örneğin, ziyaretçiler sitenizdeki bir kategorinin butonuna tıkladıklarında, o kategorinin URL adresine yönlendirilirler ve bu sayede sayfaya erişirler. İşte bu URL adreslerinde herhangi bir yanlışlık olduğunda buna kırık link veya bozuk bağlantı denir.

Çünkü URL adresinde bir hata olduğunda doğal olarak ziyaretçiler o adrese erişemezler. Örneğin, web sitenizdeki bir sayfanın URL adresinin “www.websiteniz.com/sayfa1″ olduğunu varsayalım. Ancak bu sayfanın URL adresinin sonradan “www.websiteniz.com/sayfa111″ olarak değiştiğini varsayalım.

İşte bu durumda ziyaretçiler eski URL adresini yani “sayfa1” yazan URL adresini kullanarak sitenizdeki sayfaya erişemezler. Çünkü sayfanın URL adresi değiştiği için ziyaretçiler eski URL adresine erişmek istediklerinde bir hatayla karşılaşırlar.

Ancak kırık link düzeltme işlemi sayesinde sitenizdeki linkleri düzelterek bu problemin önüne geçebilirsiniz. Kırık linkler birçok farklı sebepten ortaya çıkabilirler. Örneğin, sitenizdeki bir sayfanın URL adresini değiştirdiğiniz için veya sayfayı sildiğiniz için sitenizde kırık linkler oluşabilir.

WordPress Sitede Kırık Linkler Nasıl Bulunur?

wptekno-kirik-link-duzeltme-kirik-link-kontrolu

Kırık link düzeltme işleminden önce tabii ki sitenizdeki kırık yani bozuk bağlantıları bulmanız gerekli. Bunun için Google Search Console’dan faydalanabilirsiniz. Google Search Console, tüm sitelerde kullanılabilen ücretsiz bir araçtır.

Google tarafından sunulan bu araç sayesinde sitenizin arama sonuçlarındaki durumunu vs. görüntüleyebilirsiniz. Üstelik bu araç sayesinde sitenizdeki kırık linklerin sebep olduğu hataları da tespit edebilmeniz mümkün.

Google Search Console ile Kırık Link Kontrolü

Sitenizdeki bozuk linkleri bulmak için ilk olarak Google Search Console hesabınıza giriş yapmalısınız. Daha sonra bozuk linkleri bulmak istediğiniz siteyi seçin ve “Dizin” kısmındaki ‘Kapsam’ seçeneğine tıklayın.

Eğer bu kısımda “Sorun yok” gibi bir yazıyla karşılaştıysanız, bu durumda sitenizdeki tüm bağlantılar sağlam demektir. Ancak bu kısımda bazı hatalar varsa bu durumda hataya tıklayarak hatanın sebebini görebilir veya indirme butonuyla hataların listesini indirerek hataları inceleyebilirsiniz.

Eğer bu hatalar kırık linklerden dolayı kaynaklanıyorsa hataları incelediğinizde kırık linkleri görebilirsiniz. Sonrasında kırık link düzeltme işlemiyle sitenizdeki bozuk bağlantıları düzeltebilirsiniz.

WordPress Kırık Linkler Nasıl Düzeltilir?

WordPress kırık link düzeltme işlemini birçok farklı şekilde uygulayabilirsiniz. Eğer web sitenizde bozuk bir bağlantı varsa, bağlantı adresindeki yanlış kısımları düzeltebilir veya bağlantıyı farklı bir adrese yönlendirebilirsiniz.

Yani sitenizdeki bazı WordPress linkler çalışmıyor olsa bile bozuk link düzenleme işlemi sayesinde bu problemden kurtulabilirsiniz. Örneğin, sitenizdeki bir yazının URL adresi değiştiyse, ziyaretçileri yeni adrese yönlendirebilirsiniz. Biz yazımızda kırık linkleri düzeltebilmeniz için 2 farklı yöntemden bahsetmeye çalışacağız.

301 Redirect ile Bozuk Link Düzeltme

Kırık link düzeltme işlemi için 301 Yönlendirme işlemiyle sitenizdeki bir adresten farklı bir adrese yönlendirme yapabilirsiniz. Böylece ziyaretçiler, eski adrese ulaşmaya çalıştıklarında otomatik olarak yeni adrese erişebilirler. 301 Yönlendirme işlemini “.htaccess” dosyasını düzenleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bu işlem “.htaccess” dosyası üzerinden yapıldığı için biraz risklidir. Örneğin, dosyada yaptığınız bir hata, sitenizde hataların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce sitenizi yedeklemeniz veya yazımızdaki diğer yöntemi uygulamanız sizin için daha doğru olacaktır.

301 Redirect uygulamak için ilk olarak sitenizin dosyaları arasında bulunan ‘.htaccess’ dosyasına erişmeniz gerekiyor.

Sonrasında kırık link düzeltme işlemi için bu dosyayı açarak içerisine aşağıdaki kodu yapıştırmalısınız. Aşağıdaki koda göre sitenize “https” kullanmadan giren ziyaretçiler, “https” ile başlayan adrese yönlendirileceklerdir. Aşağıdaki koddaki “RewriteCond” kısmına yönlendirilecek eski adresi, “RewriteRule” kısmınaysa ziyaretçilerin yönlendirileceği yeni adresi yazabilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\sitenizinadresi\.com$ [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.sitenizinadresi.com/$1 [L,R=301]

Daha sonra dosyayı kaydettiğinizde yönlendirme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Redirection Eklentisiyle Kırık Link Düzeltme

wptekno-kirik-link-duzeltme-nasil-yapilir-redirection

WordPress kırık link düzeltme işlemi için Redirection eklentisini de kullanabilirsiniz.

  • Bu işlem için ilk olarak Redirection eklentisini kurun ve etkinleştirin.
  • Sonrasında WordPress yönetici panelinin sol kısmından ‘Araçlar’ seçeneğine ve ardından ‘Redirection’ seçeneğine tıklayın.
  • Ardından açılan kısımda bulunan ‘Start Setup’ butonuna ve sonrasında ‘Continue Setup’ butonuna tıklamanız gerekiyor.
  • Daha sonra ‘Finished’ butonuna tıklayarak ayarlamaları yapacağınız sayfaya gelebilirsiniz.
  • Sonrasında açılan ekrandaki “Add new redirection” kısmında bulunan “Source URL” kısmına yönlendirilmesini istediğiniz eski URL adresini yazmalısınız.
  • Ardından “Target URL” kısmınaysa ziyaretçilerin yönlendirileceği yeni adresi yazmanız gerekiyor.
  • Yönlendirilecek adresleri yazdıktan sonra diğer ayarları isteğinize göre düzenledikten sonra ‘Add Redirect’ butonuna tıklayarak yönlendirmeyi tamamlayabilirsiniz. Bu adımdan sonra ziyaretçiler eski URL adresine ulaşmak istediklerinde otomatik olarak belirlediğiniz yeni adrese yönlendirileceklerdir.

WordPress kırık link düzeltme işlemi Redirection eklentisiyle basitçe bu şekilde yapılabiliyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı