WordPress İçindekiler Tablosu Oluşturma

WordPress içindekiler tablosu oluşturma işlemi Google’ın 200 farklı seo kriterinden sadece biridir. Bu eklentinin ve seo kriterinin amacı şudur; makalenizi okumaya gelen kişinin aradığı bilgi belki de yazınızın sadece bir bölümüdür. Böyle bir durumda içindekiler tablosundan ilgili başlığı tıkladığında sayfa direk oraya kayar ve okuyucuya zaman kazandırır.

Google der ki; İnternet sitelerinizi okuyucuları memnun etmek üzere inşa edin. Yapacağımız bu işlem de tam olarak okuyucuya fayda sağlayacak ve onun işini kolaylaştıracak bir işlemdir.

# WordPress içindekiler Tablosu Oluşturma

wordpress içindekiler tablosu

Yoast SEO ayarları anlatımı içeren makalemdeki içindekiler tablosu dizilimi üstteki görseldeki gibidir. Aşağıda listesini paylaştığım eklentiler ile yukarıdaki gibi bir dizilim yapabilirsiniz. WordPress yazı içi başlıklara link verme işlemiyle yukarıdaki gibi bir dizilim yapabilirsiniz.

WordPress İçindekiler Tablosu oluşturma işlemi için birçok eklenti kullanılabiliyor. Hepsinde mantık ve işleyiş aynıdır. SEO uyumlu içerik oluştururken kullandığınız h1-h6 arası başlıkları hiyerarşi ile sıralayarak numara verebilirsiniz. Bu da size yazı içerisinde wordpress içindekiler tablosu oluşturmanıza imkan verir.

Bilgi: Detaylarını anlatacağım bu eklenti sadece wordpress altyapısı kullanan İnternet sitelerinde çalışmaktadır.

En iyi WordPress İndeks Oluşturma Eklentileri

Önce detaylı anlatım yapmadan, bu işlemi hangi eklentiler ile yapabileceğinizi sıralayayım;

 • Table Of Contents Plus
 • Easy Table Of Contents
 • CM Table Of Contents
 • Shortcode Table Of Contents
 • Simple TOC
 • f(x) TOC
 • tinyTOC

Yukarıda belirttiğim eklentilerin hepsi neredeyse konsept olarak aynıdır. Table Of Contents Plus eklentisini bir süredir kullanıyorum ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadım. Bu sebeple eklenti tanıtımına Table Of Contents Ayarları ile devam edeceğim.

Table Of Contents Plus Ayarları

table of contents plus ayarları

Eklenti bende yüklü ve etkinleştirilmiş durumdadır. Bu sebeple Eklentiler – Yeni Ekle adımından “Table Of Contents Plus” yazarak çapa simgeli olan eklentiyi bulun ve indirin. Etkinleştirme işleminden sonra Ayarlar sekmesine gidin ve TOC+ (Table Of Contents Plus) yazan eklentiyi bulun.

Wordpress İçindekiler Tablosu Oluşturma 1

Eklenti ayarlarına girdiğinizde üst kısımdaki görsel ile karşılaşacaksınız. Bu adımda içindekiler tablosunun konumunu belirleyebilirsiniz. Kaç adet başlıktan sonra listeleme yapmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Yazı içi indeksleme işlemini nerelerde yapmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz. Ben yazı ve sayfalar seçtim.

İçindekiler tablosunun başlığını ben “İçindekiler” demiştim. Siz farklı bir şey yazabilirsiniz. Örneğin; “Bu yazıda aşağıdaki başlıkları okuyacaksınız” Ben yine de kısa tutmanızı tavsiye ediyorum çünkü günümüzde mobil cihazların İnternet sitesi kullanımındaki etkisi düşünüldüğünde mobil cihazlarda alt satıra taşan bir cümle oluşmaması adına tek satır planlanması daha iyidir.

Wordpress İçindekiler Tablosu Oluşturma 2

Başlangıçta wordpress içindekiler tablosunu gizle yapabilirsiniz. Arzu ederse okuyucu tıklayıp listeyi görüntüleyebilir. Ben okuyucunun böyle bir zahmete gireceğini düşünmediğimden varsayılan olarak açık bıraktım.

Hiyerarşiyi göster diyerek başlıkları hiyerarşik olarak sıralayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere hiyerarşik sıralama böyle oluyor. Hiyerarşi uygulamazsanız bütün satırlar tek sıra halinde ve aynı hizada olacaktır.

wordpress içindekiler tablosu

WordPress içindekiler tablosu ayarlarında liste elemanlarını numaralandır derseniz başlık yapınıza göre otomatik olarak numara verecektir. Ben numaralandırma işlemini manuel yapmayı tercih ediyorum. Olur da başlık sıralarında hata yaparsam konular karışmasın istiyorum 🙂

Bunun dışında diğer ayarlar tam olarak sizin görsellik olarak beğeni durumunuza kalmış. Mavi veya gri renk tonlarından seçip listenizin görünümünü belirleyebilirsiniz.

Wordpress İçindekiler Tablosu Oluşturma 3

Gelişmiş sekmesini göster dediğinizde önemli ayarlar yapacağımız bir yeri de açmış olacaksınız. Ben gelişmiş sekmesinde sadece hangi başlıkları indekslemek istiyorsam onları seçtim. Bunların dışında kalan alanlara dokunmadım.

Başlık seviyeleri alanında da göreceğiniz üzere heading2 – h2 den h6 başlıklarına kadar olan sıralamayı seçtim. H1 başlığı yazının ana başlığı olduğundan indeks almasını istemiyorum. Yazı kurgusuna göre h2-h6 arası başlıklar benim işimi görmeme yetiyor.

Rank Math SEO ayarları anlatımı yaptığım makalemde yazım kriterleri arasında Table Of Content (İçindekiler Tablosu) oluşturulması seo kriteri olarak tanımlanıyor. Google ise bu eklentileri kullanan İnternet sitelerinin arama sonuçlarındaki gösterimlerini aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi değiştiriyor.

table-of-contents-plus-search-console

Görselden de göreceğiniz üzere meta açıklamanın alt kısmında eklenti sayesinde alt başlıkları içeren bir menü daha gelmiş oldu. Bu özellik her makalenizde olmayabilir. Google otoriter olarak kabul ettiğinde sizin arama sonuçlarınız için de pozitif çalışmalar yürütecektir.

Anlayacağınız wordpress içindekiler tablosu oluşturma işlemi birçok açıdan işimizi kolaylaştırmaktadır. Öncelikle kaliteli içerik yazmak için bizi zorlamakta ve derinlemesine bir makale oluşturmamıza katkı yapmaktadır.

Bu adımları uyguladıktan sonra da Google tarafından aslında ödüllendirilerek daha fazla ziyaretçi çekebilmek için Google tarafından bir anlamda öne çıkarılarak destek görmektedir.

Yorumlar 8

 1. Murat Serhan GULHAN 25 Mart 2019
 2. Recep 25 Mart 2019
  • Aykut Özcan 25 Mart 2019
 3. İbrahim Vas 25 Mart 2019
 4. Buğra Yazar 16 Nisan 2019
 5. Hakkı 21 Nisan 2019

Yanıtlayın

Eklentiler İpucu
ecommerce eklentileri
En İyi 5 WordPress E-Ticaret Eklentisi – 2019
wp updates 2019
WordPress 5.2 Güncellemesi
wordpress kullanıcılara otomatik çıkış yaptırma
WordPress Etkin Olmayan Kullanıcılara Çıkış Yaptırma
kvkk uyumu
İnternet Sitelerinin KVKK Uyumu
google adsense onay alma
Google Adsense Onay Alma Koşulları
başarılı blog sahibi olmanın sırları
Başarılı Blog Sahibi Olmak İçin 4 Püf Nokta
blog nasıl açılır
Blog nasıl açılır? 6 Adımda WordPress Blog Açmak
microsoft-outlook-hacked
Microsoft, Outlook.com’un hacklendiğini itiraf etti
insan-beyin-genleri-maymunlara-koyuldu
Çinli bilim adamları insan beyni genlerini maymunlara koydular
wp updates 2019
WordPress 5.2 Güncellemesi