Wordpress

WordPress İçindekiler Tablosu Oluşturma Nasıl Yapılır?

WordPress içindekiler tablosu oluşturma işlemi yaparak ziyaretçilerinizin sitenizdeki yazıları çok daha rahat okumalarını sağlayabilirsiniz. Sitenize manuel veya otomatik içindekiler oluşturmak için birçok eklentiden birisini kullanabilirsiniz.

WordPress sayesinde artık çok kolay bir şekilde site oluşturabilmek mümkün. Bu yüzden günümüzdeki sitelerin neredeyse hepsi WordPress altyapısıyla kuruluyor. Aslında WordPress, sadece kolay site oluşturabilmenize yaramıyor. Çeşitli WordPress özellikleri sayesinde web sitenizde birçok düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Ayrıca WordPress eklentileri sayesinde sitenizi çok daha kullanışlı bir hale getirebiliyorsunuz. Örneğin, bazı WordPress eklentileri sayesinde, sitenizdeki yazılara bir içindekiler tablosu ekleyebiliyorsunuz. Bu içindekiler tablosu, ziyaretçilerinizin yazılarınızı çok daha rahat bir şekilde okuyabilmesine olanak tanıyor. Böylelikle sitenize daha fazla ziyaretçi kazandırabilmeniz mümkün hale geliyor.

İçindekiler Tablosu Nedir? Ne İşe Yarar?

wptekno-wordpress-icindekiler-tablosu-olusturma-otomatik-icerik-tablosu

İçindekiler tablosu oluşturma yaparak sitenizdeki içerik ve sayfaların daha düzenli görünmesini sağlayabilirsiniz. İçindekiler tablosu, sitenizdeki yazıların ziyaretçiler tarafından daha kolay okunabilmesini sağlar. Bu tablo, genellikle yazının başlangıç kısmına eklenir.

Tablonun içerisinde, yazının içerisinde bulunan tüm başlıklar gösterilir. Böylelikle ziyaretçiler herhangi bir başlığa tıklayarak direkt o başlığın olduğu kısma gidebilirler. Bu da ziyaretçilerin sitenizdeki yazıları çok daha rahat okumalarına imkân tanır.

İçindekiler Tablosu Neden Eklenmelidir?

wptekno-otomatik-icindekiler-tablosu-olusturma-hazir-icindekiler-tablosu

Sitenize bir içindekiler tablosu eklemeniz aslında SEO açısından da önemlidir. Ancak bu tablonun genel amacı, sitenizdeki ziyaretçilerin yazılarınızı daha rahat okuyabilmesidir. Çünkü ziyaretçiler, sitenizden ne kadar çok memnun kalırlarsa, sitenize tekrar gelme ihtimalleri o kadar yükselir.

İçindekiler tablosu sayesinde ziyaretçiler, yazılarınızdaki önemli kısımlara çok daha rahat ve hızlıca erişebilirler. Bu da ziyaretçilerin sitenizden memnun olma ihtimalini yükseltir. İşte bu gibi küçük görünen önemli detaylar sayesinde sitenizdeki düzenli ziyaretçi sayısını zamanla yükseltebilirsiniz.

WordPress İçindekiler Tablosu Oluşturma

wptekno-hazir-icindekiler-tablosu-olusturma-manuel-icindekiler-tablosu

WordPress içindekiler tablosu oluşturmak için birçok eklenti arasından birisini seçebilirsiniz. Bu eklentiler sayesinde sitenizdeki yazılarda kolaylıkla içindekiler tablosu oluşturabilirsiniz. Eğer hangi eklentiyi kullanacağınızı bilmiyorsanız panik yapmanıza gerek yok.

Sizler için birçok içindekiler tablosu eklentisinden bahsetmeye çalışacağız. Bu eklentilerden istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca yazımızın sonunda Table of Contents Plus eklentisiyle sitenizdeki sayfalara nasıl içindekiler tablosu ekleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

İçindekiler Tablosu Oluşturma Eklentileri

Easy Table of Contents

Easy Table of Contents, oldukça popüler bir hazır içindekiler tablosu oluşturma eklentisi. Bu eklenti, otomatik olarak içindekiler tablosu oluşturabiliyor. Ayrıca eklentide birçok farklı özelliğin bulunduğunu da belirtmemizde fayda var.

Table of Contents Plus

Table of Contents Plus sayesinde, sitenizdeki seçtiğiniz kısımlara içindekiler tablosu ekleyebilmeniz mümkün. Üstelik bu eklenti sayesinde içindekiler tablosunun konumunu kendiniz seçebilirsiniz. Bu kısımda son olarak eklentinin oldukça kullanıcı dostu olduğunu ve içindekiler tablosunda birçok özelleştirme yapmanıza imkân tanıdığını belirtelim.

SimpleTOC – Table of Contents Block

WordPress içindekiler tablosu oluşturma için kullanabileceğiniz bir diğer eklenti SimpleTOC – Table of Contents Block. Bu eklenti sayesinde sitenize kolayca içindekiler tablosu ekleyebilirsiniz. Ayrıca SimpleTOC – Table of Contents Block, içindekiler tablonuzu özelleştirmenize de olanak tanır.

LuckyWP Table of Contents

İçindekiler tablosunu sitenizdeki sitenize manuel veya otomatik olarak eklemek için LuckyWP Table of Contents eklentisini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca RTL desteği de bulunan bu eklenti sayesinde içindekiler tablosunda birçok özelleştirme yapabilir ve tablonun konumunu değiştirebilirsiniz.

Joli Table of Contents

Joli Table of Contents, sitenize SEO dostu bir içindekiler tablosu eklemek için kullanabileceğiniz ideal bir otomatik içindekiler oluşturma eklentisi. Bu eklenti sayesinde sitenize otomatik veya kısa kod yardımıyla elle içindekiler tablosu oluşturma yapabilirsiniz. Ayrıca diğer eklentiler gibi bu eklentide de birçok farklı özellik mevcut.

Table of Contents Block

İçindekiler tablosu eklentileri listemizde son olarak Table of Contents Block eklentisinden bahsetmek istiyoruz. Table of Contents Block eklentisinin oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Yani eğer çok fazla kafanızı karıştırmayacak bir içindekiler tablosu eklentisi arıyorsanız, bu eklentiye göz atabilirsiniz.

Table of Contents Plus ile İçindekiler Tablosu Oluşturma

  • İlk olarak buraya tıklayarak eklentiyi kurun ve etkinleştirin.
  • Sonrasında WordPress admin panelinin sol kısmındaki ‘Ayarlar’ seçeneğine tıklayın ve çıkan seçeneklerden ‘TOC+’ seçeneğine tıklayın.
  • Ardından karşınıza gelen ekranın üst tarafındaki “Pozisyon” kısmında tablonun nerede görüneceğini seçebilirsiniz.
  • Sonrasında “Aşağıdaki içerik türleri için otomatik ekle” kısmında tablonuzun otomatik olarak eklenmesini istediğiniz yerleri seçebilirsiniz.
  • Daha sonra kalan kısımları isteğinize göre düzenleyerek alttaki ‘Seçenekleri güncelle’ butonuna tıklayabilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra içindekiler tablosu oluşturma işleminiz tamamlanmış olacaktır. Artık seçtiğiniz kısımlarda otomatik olarak içindekiler tablosu oluşturulacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı