Wordpress

WordPress Link Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Sitenizde WordPress link yönlendirme yaparak kırık bağlantıları düzeltebilirsiniz. URL yönlendirme hakkındaki detaylar için yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Web sitesi açmak isteyenlerin bir numaralı tercihi olarak karşımıza çıkan WordPress, kullanıcılara birçok yönden avantaj sağlıyor. WordPress’in varsayılan özellikleri, birçok işlemi kolayca yapmanıza olanak tanıyor. Böylece web sitenizde birçok farklı düzenleme yapabiliyorsunuz. Üstelik WordPress eklentileri sayesinde sitenizde ekstra özelliklerden de faydalanabilmeniz mümkün. Örneğin, bazı eklentiler sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayabiliyor.

WordPress eklentileri arasında URL yönlendirme yapmanızı sağlayacak bazı eklentiler bulunuyor. Bu eklentiler sayesinde sitenizdeki linkleri farklı linklere yönlendirebilmeniz mümkün. Böylece sitenizdeki kırık bağlantıları kolayca düzenleyebiliyorsunuz. Bu sayede de olası ziyaretçi kayıplarının önüne geçebiliyorsunuz.

Link Yönlendirme Ne İşe Yarar?

wptekno-wordpress-link-yonlendirme-nasil-yapilir-301-url-yonlendirme-redirection

WordPress link yönlendirme, sitedeki bir sayfayı farklı bir sayfaya yönlendirmek olarak tanımlanabilir. Link yönlendirme işlemi, ziyaretçi kaybı yaşamamanız için oldukça önemli. Çünkü sitenizdeki kırık linkleri yönlendirmediğinizde ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu kısımda yönlendirmeyi sizlere daha iyi anlatabilmek için bir örneklendirme yapmak istiyoruz. Örneğin, sitenizde websiteniz.com/bilgiler URL adresine sahip bir sayfanın bulunduğunu varsayalım.

Ancak bu sayfanın URL adresini websiteniz.com/wordpress olarak güncellediğinizi farz edelim. İşte bu durumda eski link kullanılamaz hale gelecektir. Böyle bir senaryoda, eski linke ulaşmak isteyen ziyaretçileri otomatik olarak yeni linke yönlendirebilirsiniz.

Yani eski URL adresine erişmek isteyen ziyaretçiler, yönlendirme işlemi sayesinde otomatik olarak websiteniz.com/wordpress sayfasına yönlendirilebilirler. Üstelik bu yönlendirme işlemini farklı siteler arasında da yapabilirsiniz. Örneğin, web sitenizdeki ziyaretçileri kendi başka sitenize otomatik olarak yönlendirebilirsiniz.

Link Yönlendirme Neden Yapılmalıdır?

WordPress link yönlendirme aslında fazlasıyla önemli bir işlem. Bu işlemi neden yapmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Yönlendirme işlemini özellikle ziyaretçi kaybıyla karşılaşmamak için yapmanız doğru olacaktır.

Örneğin, web sitenizdeki bir sayfanın URL adresini güncellemiş olabilirsiniz. Ziyaretçiler, bu güncelleme sonrasında eski URL adresine erişmek istediklerinde hatayla karşılaşırlar. Sitenizdeki eski URL adreslerini aslında kırık link olarak tanımlayabiliriz. Sitenizdeki kırık yani ulaşılamaz linkler, ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşmanıza sebep olabilirler.

Ancak link yönlendirme yaparak ziyaretçilerinizi sitenizin yeni linklerine yönlendirebilirsiniz. Böylece, sitenizde ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşer. Uzun lafın kısası, ziyaretçi kayıplarıyla karşılaşmamak için sitenizdeki kırık linkleri otomatik olarak yeni linklere yönlendirebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, link yönlendirme işlemini farklı siteler arasında da yapabileceğinizi belirtelim. Örneğin, birden fazla siteniz varsa, siteleriniz arasında yönlendirmeler yapabilirsiniz. Böylece web sitelerinize daha fazla yeni ziyaretçi kazandırabilirsiniz.

Link Yönlendirme Çeşitleri Nelerdir?

wptekno-wordpress-link-yonlendirme-nasil-yapilir-url-yonlendirme-redirection

WordPress link yönlendirme türleri konusundan da sizlere bahsetmek istiyoruz. Çünkü yönlendirmenin birçok farklı çeşidi bulunuyor. Bu yönlendirme çeşitlerinden her biri farklı amaçlar için kullanılıyor. Yönlendirme türlerinden bazıları aşağıdaki şekilde oluşuyor.

URL Yönlendirme Türleri

301 Yönlendirme

Bu yönlendirme türünü kalıcı yönlendirme olarak tabir edebiliriz. 301 yönlendirme, genel olarak bir sayfadan başka bir sayfaya yönlendirmek için kullanılmaktadır. Örneğin, web sitenizin iletişim sayfasına giren ziyaretçileri 301 yönlendirmeyle sitenizdeki başka bir sayfaya yönlendirebilirsiniz.

302 Yönlendirme

302 yönlendirme türü geçici yönlendirme olarak tanımlanabilir. Yani sitenizde geçici bir yönlendirme yapmak istiyorsanız, bu yönlendirmeyi kullanabilirsiniz. Örneğin, web siteniz geçici bir süreliğine kapalıysa, ziyaretçilerinizi geçici olarak farklı bir siteye yönlendirebilirsiniz.

Meta Yenileme

Son olarak sizlere meta yenileme türünden de bahsetmek istiyoruz. Meta yenileme, farklı bir siteye yönlendirme yapmak için kullanılır. Yani bu yönlendirme türün WordPress siteyi başka siteye yönlendirme olarak tabir edebiliriz. Ayrıca meta yenileme türünde yönlendirme yaparken bir zamanlamada belirleyebilirsiniz. Örneğin, sitenizdeki ziyaretçiler 10 dakika sonra farklı bir siteye otomatik olarak yönlendirilebilirler.

WordPress Link Yönlendirme Nasıl Yapılır ?

wptekno-wordpress-link-yonlendirme-redirection-eklentisi

Sizlere link yönlendirmenin detaylarından ve türlerinden bahsetmeye çalıştık. Şimdiyse bu işlemin nasıl yapılacağını adım adım anlatmak istiyoruz. Link yönlendirme işlemini Redirection eklentisiyle kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece, WordPress sayfa yönlendirme kodu gibi şeylerle uğraşmanıza gerek kalmıyor. Redirection eklentisiyle 301 yönlendirme yapmak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Redirection ile URL Yönlendirme

  • WordPress link yönlendirme işlemi için ilk adımda Redirection eklentisini kurup etkinleştirmeniz gerekiyor.
  • Sonrasında, WordPress admin panelinin sol tarafındaki ‘Araçlar’ seçeneğine tıklayarak çıkan seçeneklerden ‘Redirection’ seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra karşınıza gelen ekranda bazı adımları geçmeniz gerekiyor. Bu ekranda hiçbir şeye dokunmadan alt kısımda bulunan ‘Start Setup’ butonuna tıklayabilirsiniz. Sonrasında gerekli adımları izleyerek eklentinin hızlı kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kurulumdan sonra karşınıza yönlendirme yapacağınız ekran gelecektir. Bu ekranda ‘Source URL’ kısmına eski URL adresini yazmalısınız. Örneğin, sitenizdeki hakkımızda sayfasını başka bir sayfaya yönlendirmek istiyorsanız, bu kısma hakkımızda sayfasının URL adresini yazmanız gerekiyor.
  • Sonrasında aynı sayfada bulunan ‘Target URL’ kısmına yönlendirilecek yeni URL adresini yazmalısınız. Örneğin, ziyaretçileri sitenizdeki iletişim sayfasına yönlendirmek istiyorsanız, buraya iletişim sayfasının URL adresini yazmanız gerekiyor.
  • Tüm bu adımlardan sonra alttaki ‘Add Redirect’ butonuna tıklayarak link yönlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

WordPress link yönlendirme işlemi, Redirection eklentisi kullanılarak yukarıdaki adımlarla kolayca gerçekleştirilebiliyor. Sizde Redirection eklentisini kullanarak hızlıca URL yönlendirme yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı