EklentilerWordpress

Siteniz için En İyi 5 WordPress Arama Eklentisi

Bir WordPress arama eklentisi kullanarak sitenizdeki arama kısmını geliştirebilirsiniz. En iyi WordPress arama eklentileri için yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

WordPress ile birlikte bir web sitesi oluşturmak çok kolay. Üstelik siteyi oluşturduktan sonra WordPress’in birçok standart özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Bu standart özellikler, aslında sitenizi çok daha kullanışlı bir hale getirebilmenize olanak tanıyor.

Ancak bazı noktalarda WordPress’in varsayılan özellikleri yetersiz kalabiliyor. İşte bu tür durumlarda karşımıza WordPress eklentileri çıkıyor. Birbirinden farklı işlevlere sahip sayısızca WordPress eklentisi mevcut. Bu eklentiler sayesinde web sitenizi normalden çok daha fazla kullanışlı bir hale getirebiliyorsunuz.

Yazımızda bahsedeceğimiz WordPress arama eklentileri de sitenizin arama kısmını geliştirebilmenize olanak tanıyor. Böylece sitenizdeki kullanıcı deneyimini arttırarak daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmeniz mümkün hale geliyor.

WordPress Arama Eklentileri Ne İşe Yarar?

wptekno-en-iyi-5-wordpress-uyelik-eklentisi-listesi-2022

WordPress arama eklentisi ne işe yarar diye merak edenler için bu soruyu cevaplamak istiyoruz. Daha önce birçok sitede arama kutucuğu görmüşsünüzdür. Bu arama kısımları sayesinde sitenin içerisinde arama yapabiliyorsunuz. Örneğin, arama kutucuğunda “WordPress” kelimesini aratarak WordPress ile ilgili içerikleri bulabiliyorsunuz.

WordPress’in kendisinde yerleşik bir arama işlevi bulunuyor. Bu arama özelliği sayesinde, ziyaretçiler site içerisinde istedikleri kelime ve cümleleri aratabiliyorlar. Ancak bu özelliğin sınırlı olduğunu belirtmemizde fayda var. Yani WordPress’in yerleşik arama işlevinde ekstra özellikler bulunmuyor.

Ziyaretçiler, bu kısımda sadece site içerisinde arama yapabiliyorlar. Ancak WordPress arama eklentileri sayesinde sitenize çok daha gelişmiş bir arama işlevi kazandırabiliyorsunuz. Örneğin, bazı arama eklentileri sayesinde, ziyaretçileriniz sitenizdeki arama kutucuğunu kullanarak Google araması bile yapabilirler.

Yani aslında bu eklentiler, sitenize normalden çok daha gelişmiş bir arama kutucuğu eklemenize olanak tanırlar. Böylece ziyaretçileriniz sitenizde çok daha rahat ve gelişmiş bir şekilde arama yapabilirler.

Neden Bir WordPress Arama Eklentisi Kullanmalısınız?

Sitenizde neden bir WordPress arama eklentisi kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Bazı durumlarda WordPress’in standart özelliklerinden faydalanmak kesinlikle en doğrusu. Ancak bazen, sitenizi çok daha fazla kullanışlı bir hale getirmeniz gerekebiliyor.

Örneğin, bazı durumlarda bir üyelik eklentisi kullanarak sitenize üyelik sistemi eklemeniz gerekebiliyor. İşte aslında arama eklentileri de buna benzer durumlarda tercih edilebilir. Örneğin, sitenizdeki arama kısmı ziyaretçileriniz için yetersiz kalıyor olabilir.

Bu durumda bir arama eklentisi kullanarak sitenizdeki arama kısmını çok daha gelişmiş bir hale getirebilirsiniz. Böylece ziyaretçiler, sitenizde çok daha detaylı bir şekilde arama yapabilirler.

Bu özellik her ne kadar ufak bir detay gibi görünse de sitenizin daha kullanışlı bir hale gelmesine yardımcı olur. Sitenizin daha kullanışlı olması da daha fazla ziyaretçi kazanabilmenize olanak tanır. Yani web sitenizi daha kullanışlı bir hale getirmek için bir arama eklentisi tercih edebilirsiniz.

En İyi 5 WordPress Arama Eklentisi

WordPress arama eklentisi listesi için yazımızın devamına göz atmanızı öneriyoruz. Böylece siteniz için doğru arama eklentisini daha kolay bulabilirsiniz. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmayalım ve arama eklentilerine birlikte göz atalım.

Arama Eklentileri

SearchWP

wptekno-wordpress-uyelik-eklentisi-searchwp

Listemize birçok kişinin bildiği SearchWP eklentisiyle başlamak istiyoruz. SearchWP, herhangi bir WordPress temasıyla çalışabilecek şekilde ayarlanmış bir eklenti. Çünkü eklentide otomatik tema entegrasyonu özelliği bulunuyor. Bu eklenti sayesinde arama sonuçları kategori, etiket ve e-ticaret ürün ayrıntıları gibi birçok kritere göre sıralanabiliyor.

Ayrıca eklentide birçok özelleştirme seçeneğinin bulunduğunu belirtmemizde fayda var. Kısacası bu eklenti sayesinde sitenize oldukça gelişmiş bir arama özelliği kazandırabilir ve üzerinde birçok özelleştirme yapabilirsiniz. Bu kısımda son olarak, SearchWP eklentisinin WooCommerce gibi eklentilerden gelen tüm ürün ayrıntılarını dikkate alarak arama yaptığını belirtelim.

Ivory Search

wptekno-wordpress-uyelik-eklentisi-ivory-search

Sitenizde tercih edebileceğiniz bir diğer arama eklentisi, Ivory Search, İlk olarak bu eklentinin oldukça gelişmiş ve kullanımı kolay olduğunu belirtelim. Eklenti sayesinde sınırsız sayıda arama formu oluşturabiliyorsunuz.

Ayrıca Ivory Search, WordPress aramasını özelleştirebilmenize ve her arama formunu ayrı ayrı yapılandırabilmenize de olanak tanıyor. Üstelik bu eklentide WooCommerce ürünlerini arama özelliği de bulunuyor. Ayrıca yine eklenti sayesinde resimler, dosyalar ve ekler bile aranabiliyor.

ElasticPress

wptekno-wordpress-uyelik-eklentisi-elasticpress

Arama eklentileri listemize ElasticPress ile devam etmek istiyoruz. Bu eklenti sayesinde ziyaretçiler, sitenizde aradıkları içeriği hızlıca bulabilirler. Çünkü ElasticPress, ziyaretçilerin hızlı bir şekilde arama yani sorgulama yapabilmelerine olanak tanıyor.

Ayrıca eklenti sayesinde kullanıcı arama alaka düzeyi ve sorgu performansı iyileştirilebiliyor. Bunların yanı sıra, eklentide öneri özelliğinin bulunduğunu belirtelim. Bu özellik sayesinde ziyaretçiler, arama alanına metin girerlerken birçok öneriyle karşılaşabiliyorlar.

WP Google Search

wptekno-wordpress-uyelik-eklentisi-wp-google-search

Listemizdeki WP Google Search eklentisi sayesinde sitenize bir Google arama özelliği kazandırabiliyorsunuz. Yani sitenizdeki ziyaretçiler, bu eklenti sayesinde sitenizden direkt Google araması yapabiliyorlar.

Üstelik WP Google Search, arama özelliklerini, görünüm ve hissi dahil birçok şeyi özelleştirebilmenize de olanak tanıyor. Uzun lafın kısası, sitenize bir Google arama kutucuğu eklemek istiyorsanız, bu eklentiye göz atabilirsiniz.

FiboSearch – Ajax Search for WooCommerce

wptekno-wordpress-uyelik-eklentisi-fibosearch-ajax-for-woocommerce

Arama eklentileri listemizde son olarak FiboSearch eklentisinden bahsetmek istiyoruz. Bu eklenti, en popüler WooCommerce ürün arama eklentilerinden birisi. FiboSearch sayesinde sitenize canlı arama önerileri sunan iyi tasarlanmış gelişmiş bir Ajax arama çubuğu ekleyebilirsiniz. Ayrıca eklentide Google Analytics desteğinin bulunduğunu da belirtelim.

Üstelik tüm bu avantajlara sahip olan bu eklentide, görüntülenen önerileri sınırlama gibi özelleştirmelerde bulunuyor. Kısacası, gelişmiş özelliklere sahip WooCommerce ürün arama eklentisi arayanlar için FiboSearch kesinlikle doğru tercih olabilir.

Bu içeriğimizde WordPress arama eklentisi arayanlar için birçok eklentiden oluşan bir liste hazırlamaya çalıştık. Bu sayede yazımızdaki eklentilere göz atarak ihtiyacınıza göre istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı